יער פאפוס

יער פאפוס

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים

יער פאפוס הוא אזור המצוי במורדות הצפון-מערביים של הרי הטרודוס בקפריסין. היער משתרע על פני 10,000 דונם ועד לפסגת הר טריפילוס בגובה 1,352 מטר. זהו אזור מוגן המהווה בית למגוון של צמחים ובעלי חיים. ביער תמצאו הרבה שבילי הליכה, מקומות לפיקניק וגם מבנים עתיקים וחשובים, כמו מנזר קיקוס, כנסיות וקפלות ישנות, גשרים ונציאניים תחנות יער ישנות, הם מושכים חובבי טבע ובעלי חיים וחובבי צפרות.

צמחים ובעלי חיים

יער פאפוס כולל בתי גידול טבעיים עם מספר רב של צמחים ובעלי חיים האתר כולל ארבעה עשר סוגי בתי גידול .יער האורנים הגדול באי, החל מהשפלה ( 200 מ') עד לפסגת טריפילוס 1352 מ'. כמו כן, האתר כולל את סוגי בתי הגידול של יער הארז האנדמי הייחודי וצמחיית השיחים והיער הנמוך של ה- Quercus alnifolia האנדמי  . הצמחייה בכל הגבהים, כוללת עלים רחבים רבים, כגון  Platanus orientalis ,  Alnus orientalis ,  Laurus nobilis,  Myrtus communis ועוד. בשפלה תראו מיני עצים ושיחים דלילים וקטנים ( phrygana ), וכן שטחים עם צמחייה עשירה וצפופה .

ביער פאפוס יש מעל  600 סוגים שונים של צמחים, חמישים מהמינים הללו הם אנדמיים, מתוכם שלושה מיני צמחים  הוא פרח בר מקומי, אנדמי ליער של פאפוס.ל-occidentalis יש תת-אוכלוסיה הגדולה ביותר שלו בתוך האתר ו-  Arabis kennedyae  (מין עדיפות) מופיע בגבול התפוצה המערבי ביותר שלו בעמק הארזים.

מיני הצמחים האופייניים ביותר של יער פאפוס הם ארז קפריסין ( Cedrus brevifolia ), חרדל קיקקו ( Eryssimum kykkoticum ), חמאה קיקקו ( Ranunculus kykkoensis ) ואורגנו בעל עלים לבביים ( Origanum cordifolium ). 

עמק הארזים בטרודוס  הוא מקום אידיאלי עבור חובבי הטבע, הארזים בעמק מבודד זה  נקרא Cedrus brevifolia, קרוב משפחה של הארזים המפורסמים של לבנון.

Stavros tis Psokas (מופלון קפריסין), אזור זה מכיל את כבשת בר, Ovis musimon, המאכלסת את האזורים ההרריים של סרדיניה וקורסיקה, שלזכר שלה יש קרניים מתעקלות גדולות הנחשבות ייחודיות לקפריסין). גזע זה של בעלי חיים כמעט נכחד במהלך המאה ה-20, אולם  כיום תוכלו למצוא רבים מהם בתוך יער פאפוס, עמק הארזים, ובמיוחד באזור טריפילוס. ליד תחנת Stavros tis Psokas Forest, יש מתחם  בו תוכלו לפגוש רבים מהם.

עולם החי של האתר כולל 24 מינים , מתוכם ארבעה אנדמיים לקפריסין, ו-7 מיני יונקים מתוכם המופלון הקפריסין האנדמי ( Ovis orientalis ophion ) שחי ביער ובטריטוריה הסמוכה לו. בנוסף, האתר תומך בחלק גדול מאוכלוסיית נחש השוט האנדמי  Coluber cypriensis  .

יער פאפוס הוכרז כאזור הגנה מיוחד (SPA) על פי הוראת הציפורים בשל ערכו הגבוה עבור עופות. הוא נחשב לבית הגידול העיקרי של נשר בונלי וגושוק . כ-100 מיני ציפורים תועדו עד כה ביער פאפוס, מתוכם 40 תושבי קבע, 6 אנדמיים , יש 22 מינים שונים של זוחלים, החשוב ביותר הוא נחש שוט קפריסין (, כמו כן נמצאים מינים רבים של חרקים, רבים מהם אנדמיים, שניים מהם מוגנים , הפרפר האנדמי ( Promomacrus cypriacus ) ופרפר רודוס, שהוא נדיר למדי בקפריסין ( Calimorpha quadripunctaria) . מיני בעלי חיים חשובים כוללים גם דו-חיים ובמיוחד 3 מיני צפרדעים החיים באי וסרטן המים המתוקים ( Potamion potamios ). ישנם גם לפחות 10 מיני עטלפים שונים שתועדו ביער פאפוס, שהם מינים מוגנים.

סיורים מודרכים בסביבת יער פאפוס

שבילי הליכה - מסלולי טיול ביער פאפוס

יער פאפוס משתרע עד לקצה הר טריפילוס (1,350 מטר). ביתו של אוסף מגוון של חי וצומח, היער הוא גם מקום נהדר לבקר בו לבילוי בחיק הטבע. הוא ממוקם על המדרונות הצפון-מערביים של הרי הטרודוס, יער פאפוס משתרע על פני 70,000 דונם מגובה פני הים עד לקצה הר טריפילוס.

הדרך הטובה ביותר לגלות את החלק היפה הזה של האי  היא על ידי הליכה בשבילים, לחצות את היער ולראות את  מגוון העצים שלו. תוכלו למשל לבחור בשביל -Selladi tou Stavrou, Moutti tis Stavrou הוא שביל מעגלי קצר (2.5 קילומטרים) דרך יער אורנים, בדרככם תראופרחים צבעוניים, וופים מרהיבים לעבר מפרץ Chrysochou והחלק המזרחי של חצי האי אקאמאס. 

עוד  שביל טבע פופולרי נקרא  צ'ורטרי , הוא עובר דרך אורן קלברי והשיח האנדמי גולדן אלון, קרוב לתחנת היער Stavros tis Psokas ולוקח כשלוש שעות להשלמתו.  השביל מציע נופים מרהיבים של עמק סטברוס ו ותוכלו לראות את המופלון  , אלה כבשי בר המצויות אך ורק ביער הקפריסאי.

יער פאפוס
יער פאפוס

מנזר קיקוס

מנזר קיקוס בקפריסין נבנה במהלך המאה ה-11 , הוא נבנה הודות לתרומת הקיסר הביזנטי, שהקים גם כמה כפרים סמוכים. לא סתם נבחר היער כמיקומו של המנזר, האתר בו נבנה המנזר, על פסגת הרי הטרודוס, ביער פאפוס, נבחר בשל מקורות המים התת-קרקעיים שלו שסייעו לנזירים לשרוד ולהתבודד ביער בזכות מקורות המים. גם מעיינות מים אחרים במקומות הסמוכים של היער, סייעו לקיים את שירותי כנסייה. הפלדיום של המנזר, האייקון הקדוש שצויר, על פי המסורת, על ידי לוק הקדוש,  היה אחד מהסמלים בהם השתמשו בתקופות הבצורת של האי, כאשר נזירים  חשפו את הסמל והתפללו עבור גֶשֶׁם. 

משאבי המים של יער פאפוס יוצרים נהרות קטנים, נחלים, מעיינות ומפלים,  מעבר ליופי ותרומתם לטבע, הם סייעו כאמור להישרדותם ולחייהם של הנזירים, מבקרי המנזר והחקלאים המקומיים. בשל  הבצורת  של קפריסין, מנזר קיקוס בנו בורות תת קרקעיים לצורך איסוף מי גשמים. המנזר העביר מים גם לחקלאים ולכפרים הסמוכים, כמו גם לבירה ניקוסיה, נבנו אמות מים, תעלות תת קרקעיות כדי להבטיח הפצה של המים.

יער פאפוס הוא מתחם היערות הנרחב ביותר ואולי גם החשוב ביותר בקפריסין. היער ממוקם בחלק הצפון מערבי של רכס הרי הטרודוס, היער משתרע על פני שטח של כ-603 ק"מ מתוכם 399 ק"מ נכללים ברשת Natura 2000. שני חלקים של היער, כלומר, עמק הארזים ומברי גקרמי (צוקים שחורים), הוגדרו כשמורות טבע וקיבלו מעמד מוגן כדי לשמר את המגוון הביולוגי, והמינים ובתי הגידול הקיימים בו.

המצע של האתר מורכב בעיקר מסלעי דיאבס של אופיוליט טרודוס, כשלצידם דייקים דיאביס ולבות כריות. הטופוגרפיה הררית מאוד עם מדרונות תלולים מאוד ואפיקי נחלים יבשים.

במנזר קיקוס, המנזר הגדול ואולי הידוע ביותר באי, יש מוזיאון ביזנטי עוצר נשימה ובכנסייה המרכזית נמצא אייקון מוזהב של מריה הבתולה, שכפי המסורת צוירה על ידי השליח הקדוש לוק. 

מנזר קיקוס מוקדש לפנאגיה (מרי הבתולה)המנזר הוא המנזרים העשירים והמקושטים ביותר בקפריסין ותיירים רבים פוקדים אותו , הוא ממוקם באזור Marathasa על פסגת הר בגובה של 4,320 רגל. האייקון עצמו מכוסה בכסף מוזהב ומונח במקדש .המנזר נוסד בין המאה ה-11-12 לספירה בתקופת שלטונו של הקיסר אלקסיוס קומננוס הראשון (1081-1118 לספירה).

המוזיאון מהווה חלק מהותי ממנזר סטברופגי הקדוש של קיקוס, אשר ממוקם באזור ההררי של קיקוס – אזור מיוער בצפיפות. הוא נוסד לקראת סוף המאה ה-11 על ידי הקיסר הביזנטי אלכסיוס קומננוס הראשון. האייקון הקדוש של מרים הבתולה שצויר ביד על ידי השליח לוק עצמו שמור במנזר. תערוכות המוזיאון מכילות חפצים כנסייתיים יקרי ערך כמו איקונות בני מאה שנים, גילופי עץ, כתבי יד, לבוש ורקמות .

אקלים - מזג אוויר

האקלים הוא בדרך כלל ים תיכוני עם קיץ יבש וחם וממושך וחורף קצר, גשום אך מתון. טמפרטורות חורף ממוצעות 10C בגבהים הנמוכים ביותר , שימו לב שקריר יותר בגובה הגבוה ביותר (פסגת טריפילוס).  ואילו בקיץהטמפרטורה הממוצעת היא  35C , כמות המשקעים השנתית הממוצעת נעה בין 450 מ"מ בשפלה, ל-900 מ"מ בפסגות הגבוהות ביותר.

Panorama of Tzelefos single arch stone bridge in Paphos forest. The bridge was built during the Venetian period on Cyprus (1489-1571)
Panorama of Tzelefos single arch stone bridge in Paphos forest. The bridge was built during the Venetian period on Cyprus (1489-1571)

גשר קלפוס

גשר קלפוס הוא כנראה הגשר המוכר ביותר מבין כל הגשרים הוונציאניים בקפריסין.

גשר קלפוס הוא גשר ונציאני קשתי עתיק מאוד ששרד מימי הביניים , הוא נבנה בין  השנים (1489-1571) היתה דרישה באיזור ההררי המיושב  לנתיבים לצרכי מסחר ולכן החלו לבנות עשרות גשרי אבן בהרים, ששימשו את האוכלוסיה  לשבילים שחיברו מכרות מרוחקים בהרי הטרודוס עם נמלי האיים.

גשר קלפוס משתרע על נהר Dhiarizos בהרי פאפוס. הוא ממוקם בגבולות פיני, אגיוס ניקולאוס ופרה ואסה קרוב לסכר ארמינאו. הגשר העשוי אבן באורך 10.70 מ' ורוחב של 10.7 מ'.

אתר מפורסם נוסף הוא  גשר ימי הביניים Tzielefos, גשר Tzielefos הוא אחד מהגשרים מימי הביניים ,השביל לכיוון הגשר המסוים הזה פונה לעבר יער אורנים ,מעל סכר ארמינו, ממשיך דרך חוות "סאורי" השייכת למנזר קיקוס וליד נקודת התצפית על הנשרים.

יחד עם הגשרים הוונציאניים אליה ורודיה, הגשר הוונציאני של קלאפוס מהווה חלק משביל הטבע של הגשרים הוונציאניים.

כפרים ועיירות בסביבת יער פאפוס

ביער פאפוס  יש מעט ישובים כפריים הפזורים בהרים, למשל  כפר פאנו פאנאגיה – הידוע גם בשם פאנאיה הממוקם בצד המערבי של היער, כ-35 דקות מנמל התעופה הבינלאומי של פאפוס, האטרקציה העיקרית בו, הוא מנזר Chrysoroyiatissa ההיסטורימהמאה ה-12 השוכן בגובה של 2,700 רגל. .

בנוסף, יש  כפרים הרריים ציוריים כמו קמפוס, צקיסטרה ומיליקורי. הם קרובים למנזר קיקוס, אתר הקבורה של הנשיא הראשון של קפריסין, הארכיבישוף מקריוס השלישי.

הכפר המרכזי בגבולות הצפון של היערות הוא גיליה, הממוקם משני צדי גדות נהר Gialias, במרחק נסיעה קצרה מעיר החוף פומוס, על חופי מפרץ Chrysochou.

ביער יש מתחם פיקניק  Stavros tis Psokas בלב היער ,  סמוך לשביל הטבע צ'ורטרי ,ממוקם בין עצי אורן ריחניים, אתר הפיקניק Stavros tis Psokas ממוקם ליד המטה של ​​מחלקת היערות של פאפוס – מנזר לשעבר והוא אחד המקומות היפים ביותר  להירגע, תוכלו לשבת באתר קמפינג  וליהנות מארוחת צהריים.

אם לא הבאתם איתכם ציוד ואוכל,  ישנו בית קפה קטן באתר שבו תוכלו לאכול ארוחה קלה , כאשר עמק הארזים נמצא במרחק נסיעה קצר בלבד.

מרכז המבקרים של פארק היער הלאומי טרודוס

מרכז המבקרים של פארק היער הלאומי של טרודוס, ממוקם 200 מטר מערבית לכיכר טרודוס, שאליה מחובר גם בשביל סלול. זהו המרכז הראשון מסוגו בקפריסין והוא פועל מאז יולי 2002. מבקרים נעשו על ידי מחלקת היערות. המרכז שואף, באמצעות תערוכותיו ושירותיו, ליידע את המבקר על חשיבותו ואופיו הייחודי של הפארק, סוגיות סביבתיות שונות, במרכז יש אזור קבלה עם חנות קטנה, גלריית תערוכות ותיאטרון קולנוע. למבנה מחובר גם שביל בוטני וגיאולוגי.בחדר זה נמצאות מספר תערוכות על הפארק הקשורות לאיכות הסביבה, הגיאולוגיה, הצומח, החי, בתי הגידול השונים, הבילוי, ההיסטוריה והציוויליזציה של האי.

יש פוחלצים וציפורים, מחשבים, מיקרוסקופים, מודל גיאולוגי, סקיצות ותצלומים המסבירים את חשיבות הפירמידה האקולוגית, מגוון הצמחים האנדמיים והאיומים על הפארק. יש גם אוספים של פרפרים, מאובנים ועוד

מרכז המבקרים של טרודוס גיאופארק

הוא ממוקם ליד מכרה האסבסט הנטוש בפארק הלאומי יער טרודוס, ליד כביש Karvounas – Troodos Road, וליד אתר הגן הבוטני Troodos. מרכז המבקרים ה-Troodos Geopark (שטח של 1.147 קמ"ר) ממוקם באזור בעל ערך היסטורי עצום אשר מארח כיום גן בוטני יוצא דופן עם מידע על הצומח של האזור, בנק זרעים של מינים אנדמיים וגם שפע של עדויות לפעילות הכרייה בעבר .

המבקרים מתקבלים בגן גיאולוגי מדהים המורכב מכל סוגי הסלעים באזור, המבקר יכול לצפות בסרטים תיעודיים, על משמעות הגיאולוגיה של רכס הרי הטרודוס הם רק חלק מהתערוכות במרכז המבקרים.

המרכז מספק מסע חינוכי מעניין עבור המבקר אודותהייחודיות הגיאולוגית של אזור הטרודוס, החלק השלם ביותר של קרום האוקיינוס ​​על פני כדור הארץ.

שאלות נפוצות על יער פאפוס

יער פאפוס משתרע על פני 70,000 דונם מגובה פני הים עד לקצה הר טריפילוס.

יער פאפוס הוא מתחם היערות הנרחב ביותר ואולי גם החשוב ביותר בקפריסין. היער ממוקם בחלק הצפון מערבי של רכס הרי הטרודוס, היער משתרע על פני שטח של כ-603 ק"מ מתוכם 399 ק"מ נכללים ברשת Natura 2000.

שני חלקים של היער, כלומר, עמק הארזים ומברי גקרמי (צוקים שחורים), הוגדרו כשמורות טבע וקיבלו מעמד מוגן כדי לשמר את המגוון הביולוגי, והמינים ובתי הגידול הקיימים בו.

יש אתר פיקניק Stavros tis Psokas ממוקם בין עצי אורן ריחניים, הוא אחד המקומות היפים ביותר ליהנות מארוחת צהריים באוויר הפתוח באי.

עמק הארזים בטרודוס  הוא מקום אידיאלי עבור חובבי הטבע, הארזים בעמק מבודד זה  נקרא Cedrus brevifolia, קרוב משפחה של הארזים המפורסמים של לבנון.

מנזר קיקוס בקפריסין נבנה במהלך המאה ה-11 , הוא נבנה הודות לתרומת הקיסר הביזנטי, שהקים גם כמה כפרים סמוכים. 

לא סתם נבחר היער כמיקומו של המנזר, האתר בו נבנה המנזר, על פסגת הרי הטרודוס, ביער פאפוס, נבחר בשל מקורות המים התת-קרקעיים שלו שסייעו לנזירים לשרוד ולהתבודד ביער בזכות מקורות המים. גם מעיינות מים אחרים במקומות הסמוכים של היער, סייעו לקיים את שירותי כנסייה.

הגשר הוונציאני קלפוס נמצא 6 קילומטרים צפונית לכפר אגיוס ניקולאוס ומשתרע על נהר הדיאריזוס בפינה הדרום מערבית של יער פאפוס.

גשר קלפוס הוא גשר ונציאני קשתי מימי הביניים שנבנה  בשנים 1489-1571, כאשר בקפריסים סחרו בנחושת  עם מצרים תמורת משי וזהב.

במנזר קיקוס, המנזר הגדול ואולי הידוע ביותר באי, יש מוזיאון ביזנטי עוצר נשימה ובכנסייה המרכזית נמצא אייקון מוזהב של מריה הבתולה, שכפי המסורת צוירה על ידי השליח הקדוש לוק. 

מנזר קיקוס מוקדש לפנאגיה (מרי הבתולה)המנזר הוא המנזרים העשירים והמקושטים ביותר בקפריסין ותיירים רבים פוקדים אותו , הוא ממוקם באזור Marathasa על פסגת הר בגובה של 4,320 רגל. האייקון עצמו מכוסה בכסף מוזהב ומונח במקדש .המנזר נוסד בין המאה ה-11-12 לספירה בתקופת שלטונו של הקיסר אלקסיוס קומננוס הראשון (1081-1118 לספירה).

המוזיאון מהווה חלק מהותי ממנזר סטברופגי הקדוש של קיקוס, אשר ממוקם באזור ההררי של קיקוס – אזור מיוער בצפיפות. הוא נוסד לקראת סוף המאה ה-11 על ידי הקיסר הביזנטי אלכסיוס קומננוס הראשון. האייקון הקדוש של מרים הבתולה שצויר ביד על ידי השליח לוק עצמו שמור במנזר. תערוכות המוזיאון מכילות חפצים כנסייתיים יקרי ערך כמו איקונות בני מאה שנים, גילופי עץ, כתבי יד, לבוש ורקמות .

לחזור למשהו ספציפי?