הפארק הארכיאולוגי של פאפוס

הפארק הארכיאולוגי של פאפוס

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים

אספנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על הפארק הארכיאולוגי של פאפוס
Archaeological Site of Nea Paphos

זהו אתר ארכיאולוגי רחב ידיים ממערב לקאטו פאפוס. נאה פאפוס הייתה העיר העתיקה של פאפוס, שנוסדה בסוף המאה ה-4 לפני הספירה והיתה מוקפת בחומות מסיביות. היא היתה מרכז כל החיים הפוליטיים והמנהליים בקפריסין. האתר מפורסם בזכות האוסף המהפנט של פסיפסים מורכבים וצבעוניים עם סצנות של מיתוסים יווניים עתיקים.

האתר המפורסם ביותר של פאפוס ממוקם בקאטו פאפוס והוא הוכרז כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו . הוא כולל מונומנטים מתקופות פרהיסטוריות, ימי הביניים והתקופה הרומית. הפארק הארכיאולוגי מפורסם בעיקר בשל פסיפסי הרצפה המורכבים שלו, אשר נחשבים בין המשובחים ביותר במזרח הים התיכון, וזוכים לשימור , תוכלו לראות את הצבעים השמורים של הפסיפס, המתארים סצנות שונות מהמיתולוגיה היוונית.

כמה מאתרים המפורסמים הם: Asklepieion , מקדש המוקדש לאל הרפואה, אודיאון , Saranta Kolones (ארבעים עמודים) קברי המלכים, ו- Limeniotissa חורבות הבזיליקה הנוצרית המוקדמת.

פאלה פאפוס (פאפוס הישנה) הייתה דרומית מזרחית לפאפוס בתקופה בה קפריסין הייתה חלק מממלכת תלמי, העיר הפכה למאחז אסטרטגי חשוב עבור תלמי. העיר תפסה במקור שטח של כ-950,000 מ"ר והגיעה לשיאה במהלך המאה ה-2 או ה-3 לספירה. בתקופה זו נבנו המבנים הציבוריים המפוארים ביותר של העיר, עם הפסיפסים המפורסמים .

הפארק הארכיאולוגי, משתרע על פני 950,000 מ"ר וכולל את השרידים החשובים ביותר
הפארק הארכיאולוגי, משתרע על פני 950,000 מ"ר וכולל את השרידים החשובים ביותר

רעידת אדמה שינתה את הכל האתר הארכיאולוגי של פאפוס

נאה פאפוס ירדה בעקבות רעידת אדמה במאה ה-4 שפגעה קשות בעיר. לאחר מכן, סלמיס במזרח הפכה לבירה החדשה של קפריסין, פשיטות ערביות במאה ה-7 חרצו את דינה של העיר . האתר הארכיאולוגי עדיין נמצא בחפירה מכיוון שמתגלים עוד אוצרות  באיזור.

העיר העתיקה ניאה פאפוס היתה מוקפת בחומות שהקיפו בעבר את העיר, והגנו עליה מפני התקפה אפשרית. למרות שלא ידוע מועד בניית החומות המדויק , ארכיאולוגים מניחים שהביצורים מהתקופה הרומית. חלקים מסוימים נחשפו לאורך זמן באמצעות חפירות ארכיאולוגיות. 

המפלסים העליונים של החומה הן בעיקר חורבות, קטעים שהשתמרו מהחומות נמצאים בצד הצפוני והצפון-מערבי של העיר. קטעים נוספים מהחומות נראים בצד המזרחי של העיר, המורכבים מיסודות של מגדל מלבני. נראה שלחומות היו שלושה שערים , השמור  ביותר נמצא בצד הצפון מערבי. השער כלל מגדל משני הצדדים ובו גשר, חצוב בסלע טבעי, המוביל אל הצד החיצוני של הביצור.

Nea Paphos , הוא אחד האתרים העשירים ביותר במדרכות פסיפס באזור מזרח הים התיכון. שלושת האזורים העיקריים של האתר הם: אתר ארכיאולוגי, גבעת פבריקה, קברי המלכים.

הפסיפסים של הפארק הארכיאולוגי בפאפוס
הפסיפסים של הפארק הארכיאולוגי בפאפוס

מה יש לראות בפארק הארכיאולוגי של פאפוס

הפארק הארכיאולוגי, משתרע על פני 950,000 מ"ר וכולל את השרידים החשובים ביותר מהתקופות ההלניסטית והרומית. למרות שחלק גדול מהעיר ההלניסטית נהרס ברעידות אדמה , היסודות החצובים המרשימים של חומת העיר שרדו , כמו: השערים, המגדלים והרמפות, כמה מבנים משמעותיים, כמו גם פסיפסי חלוקים שחורים ולבנים חשובים.

מעמדה של פאפוס כבירת המחוז הרומאי נראה במתחם הבניינים המפוארים המכונה וילה תזאוס (ביתו של המושל הרומי) ובבתי המגורים הפרטיים הגדולים שקושטו בפסיפסים המפוארים שהאתר הוא כיום הטוב ביותר עבורם. חלק זה של האתר כולל גם את האגורה, אודאון , מגדלור היסטורי (1888) שעדיין נמצא בשימוש, מבצר ימי הביניים של סרנדה קולונס, ומבנים רבים אחרים, מקדשי מערות ועוד.

אזור גבעת Fabrika

אלה שרידים ארכיאולוגיים נוספים ומבנים היסטוריים,  מורכבים ממבנים המסורתיים והמודרניים של העיר העתיקה. הם כוללים תיאטרון מהתקופה ההלניסטית-רומית, אנדרטאות מהתקופות הנוצרית הקדומה, 

הביזנטית וימי הביניים וחדרים תת-קרקעיים נרחבים ומחצבות של אתר פבריקה. במאה הרביעית החלה השפעה רבה של הנצרות , ניתן לראות זאת בכנסייה הנוצרית הקדומה הגדולה ביותר בקפריסין, הבזיליקה בעלת שבעת המעברים, המעוטרת במדרכות פסיפס.

קברי המלכים

ממוקם כשני קילומטרים צפונית לנמל הציורי של קאטו פאפוס, קברי המלכים הוא נקרופוליס עצום של קברים תת קרקעיים ייחודיים ושמורים היטב. אתר מורשת עולמי מרשים של אונסק"ו מהתקופות ההלניסטית והרומית, שראשיתו במאה ה -4 , כולל קברים חצובים מסלע מוצק, אטריום מרשים מתחת לפני הקרקע, מוקף בעמודים. 

אלא שבניגוד לשם שניתן לאתר המפורסם, מי שנקברו הם פקידים בכירים ולא בני מלוכה נקברו כאן, פאר הקברים העניק ליישוב את שמו.

הפסיפסים של פאפוס- House of Dionysus בית דיוניסוס

בית דיוניסוס נותר החלק המתויר ביותר באתר הארכיאולוגי מכיוון שהוא מכיל את הדוגמאות הטובות ביותר של אמנות פסיפס מורכבת. הבית נקרא על שמו של האל דיוניסוס שדמותו מתנוססת ברבים מהפסיפסים ברחבי הבית, שמתארים בעיקר סצנות מהמיתולוגיה היוונית.

האזור נחפר על ידי מחלקת העתיקות של קפריסין והיה הבית הראשון עם רצפות פסיפס שהתגלה בפאפוס. הבית מורכב מאטריום עם בריכת גן וכארבעים חדרים. 

כל החדרים והאולמות מסביב לאטריום מרוצפים ברצפות פסיפס. ליד האטריום התגלה פסיפס חלוקי נחל המייצג את המפלצת סקילה. זוהי רצפת הפסיפס העתיקה ביותר בקפריסין, השייכת לבניין קודם שנמצא מתחת לבית דיוניסוס, מהתקופה ההלניסטית הקדומה.

סצנות רבות  מייצגות את דיוניסוס, במקום הבולט ביותר מיוצג ניצחון דיוניסוס. ברצפת חדר הקבלה מיוצגת סצנת וינטג' גדולה וסצנות ציד מיוצגת בקומות בשלושה צדדים של האטריום. חדרים אחרים של הבית מעוטרים בסצנות המתארות את היפוליטוס,זאוס , נרקיס והאנשה של ארבע העונות. לבסוף, חדרים אחרים מעוטרים בקומפוזיציות גיאומטריות ססגוניות ומוטיבים דקורטיביים אחרים.

הגילוי המקרי של שברי רצפות פסיפס הוביל לחפירה שיטתית שהביאה לחשיפת בית מגורים יוצא דופן מהתקופה הרומית. במקור חשבו שהוא ארמונו של פרוקונסול רומי, 

מאוחר יותר התברר שהעיצוב המשוכלל והמעוטר מאפיין את זה של בית מגורים עשיר מאותה תקופה. הפסיפסים שנשמרו להפליא עשויים מאבן גיר, שייכים לבניינים האחרונים שהוקמו באזור, מעל חורבותיהם של בניינים ישנים יותר.

המקום תופס שטח של 2,000 מ"ר, מתוכם 556 מכוסים בפסיפס, האתר נקרא על שמו של אל היין היווני, דיוניסוס, המתואר לאורך הריצוף המורכב. נבנה  במאה ה-2 לספירה, 

הוא נהרס מאוחר יותר על ידי רעידת אדמה במאה 4 לספירה. גודלו המקורי של בית המגורים כלל 40 חדרים, בהם 15 רצפות פסיפס המעידות כי התושבים בתקופה הרומית חיו ברת חיים גבוהה. 

אוסף הפסיפסים  התגלה בגזרה הדרומית של האתר הארכיאולוגי, בשנת 1962 על ידי איכר שחרש את שדהו, פסיפסים משובחים אלה קישטו את שטח הרצפה הנרחב של בית מגורים גדול ועשיר מהתקופה הרומית. לאחר מכן נקרא בית דיוניסוס (בגלל מספר הפסיפסים שמציג את דיוניסוס, אל היין), מתחם זה הוא הגדול והידוע מבין בתי הפסיפס.

תוכלו לראות פסיפס רומי ופסיפס חלוקים המראה את המפלצת Scylla . בהתבסס על מיתוס יווני, פסיפס זה התגלה ב-1977, מטר מתחת לאדמה . הסיפור המפורסם על נרקיס מתואר בפסיפס בחדר 2, בעוד פסיפס בחדר שלוש מתאר את ארבע העונות (חדר 3) .

פאדרה והיפוליטוס (חדר 6) הוא אחד הפסיפסים החשובים בבית. הוא מתאר את הסיפור הטרגי על אהבתה המוזרה של אם חורגת לבנה החורג. פסיפס מהמם נוסף בבית הוא בחדר 8, מתאר את  גנימד שהיה רועה צאן שהפך למוכר האלים המתואר עם כנפי הנשר .

ה Portico (חדר 16) הוא פסיפס המבוסס על סיפור מוכר לכל חובב של שייקספיר, מעין סיפור המוכר מרומיאו ויוליה .הליכה קצרה משם נמצאת קטנה הווילה של תזאוס ואת בית Aion . 

האחרון, מבנה העשוי מאבנים שנמצאו באתר, מכיל תצוגת פסיפס מהמאה ה-4 המורכבת מחמישה לוחות נפרדים. הבית נקרא על שם האל הפגאני איון, המתואר בפסיפסים. למרות שהתמונה נפגעה במקצת, עדיין ניתן לראות בבירור את השם איון ואת פני האל.

הוילה של תזאוס נחשבת למגורים פרטיים מהמאה ה-2 והיא נקראת על שם הגיבור תזאוס הנלחם במינוטאור. הבניין תופס שטח של 9600 מ"ר ועד כה נחשפו 1400 מ"ר של פסיפסים. 

הפסיפס העגול של תזאוס והמינוטאור שמור היטב וניתן לראות אותו בחדר 36. פסיפסים נוספים שיש לשים לב אליהם הם אלה של פוסידון בחדר 76 ואכילס בחדרים 39 ו-40.

הפארק הארכיאולוגי אתר המורשת העולמית של פאפוס
הפארק הארכיאולוגי אתר המורשת העולמית של פאפוס

בית תזאוס

הבניין הגדול של כל מבני ציבור ידועים מהתקופה הרומית בקפריסין, בית תזאוס הוא מבנה וילה מהמאה ה-2, מפסיפס שהשתמר המתאר את הסצינה של תזאוס נלחמים המינוטאור מהמיתולוגיה היוונית. 

הבניין עצמו כולל למעלה מ-100 חדרים,  המחולקים לארבעה אגפים, סביב חצר פתוחה עם עמודים. אזורי מגורים, בית, עבודה וקהילה נמצאים בחלקים המזרחיים, המערביים והצפוניים של הבית, ואילו  באגפ הדרומי יש אזורי טקס. בנוסף במהלך החפירות התגלו חורבות של מרחצאות שנחשפו בחלק הדרום-מזרחי של הבניין.

בית איון

מבנה שראשיתו  במאה 4 לספירה הפסיפסים מהווים את בית Aion מתארים חמש סצנות מיתולוגיות שונות כגון לדה והברבור, ההתגלות של דיוניסוס, העונש של מארסיאס, תיאור האל איון  .

בית אורפיאוס

בית בסגנון יווני רומי אמיד ואופייני מן המאה  3 לספירה, בית אורפיאוס כולל מגרש מרכזי עם אולם קבלת הפנים מעוטר רצפת פסיפס המתארת את אורפיאוס בקרב החיות. פסיפסים אחרים כוללים את הרקולס והאריה של Nemea ואת אמזון.

טומפלוס

תפקד כמקדש לאל אפולו, טומפלוס הוא מתחם תת קרקעי מפואר שנחצב בסלע הטבעי. אתר זה כולל אולמות ומסדרונות והוא עובר כעת חפירות שיטתיות של הנציגות הארכיאולוגית האיטלקית מאוניברסיטת קטניה.

התיאטרון ההלניסטי רומי של פאפוס

נבנה על ידי תלמי אלכסנדריה, 300 לפני הספירה על מדרון גבעה של עיר החומה העתיקה, האתר של התיאטרון המדהים של ניאה פאפוס נמצא בעיירה המודרנית קאטו פאפוס. לאחר ששרד עד סוף המאה ה -4 לספירה, הבניין מייצג את אמנויות הבמה בתקופות היוונית והרומית.

Panagia Chrysopolitissa

כנסיית Panagia Chrysopolitissa נבנתה במאה ה -13 מעל חורבותיה של הבזיליקה הביזנטית הקדומה והגדולה ביותר באי. הכנסייה במקור בעלת שבע קומות, הצטמצמה מאוחר יותר לחמישה וכוללת כמה מפסיפסי הרצפה שהשתמרו היטב ועמודים עשויים גרניט ושיש. לאחר שיקום מקיף, כנסיית Panagia Chrysopolitissa משמשת כמקום פולחן לדתות אנגליקניות, קתוליות, יווניות אורתודוכסיות והיא גם מקום פופולרי לחתונות כיום.

בתוך המתחם נמצא עמוד הקדוש פול שבו, על פי המסורת, הקדוש פול נענש ונידון לארבעים ואחת מלקות על בישור הנצרות בפאפוס.

האחוזה המלכותית של קוקליה

עלות כניסה: 4.50 אירו (המחיר כולל כניסה למוזיאון המקומי של פאלאיפאפוס, קוקליה)

בית האחוזה המלכותי, בקוקליה, פאפוס הוא אחד המונומנטים הטובים ביותר ששרדו מהארכיטקטורה הפרנקית בקפריסין. זה היה גרעין האחוזה הפיאודלית של האזור, שבין היתר פיקחה על ייצור הסוכר, אתר מפואר זה מהמאה ה -13 מאחסן את המוזיאון הארכיאולוגי המקומי וכיום נערכים בו פסטיבלי מוזיקה ואירועי תרבות בינלאומיים.

בזיליקות נוצריות בפגיה

שרידי שתי בזיליקות שהשתמרו היטב, Panagia Chrysopolitissa ו- Panagia Limeniotissa נמצאות באזור פאפוס, והן עדות למורשת הנוצרית הקדומה של קפריסין.

Panagia Chrysopolitissa ממוקמת בחלק המזרחי של העיירה, היא הבזיליקה הגדולה ביותר שנחפרה עד כה בכל רחבי קפריסין ושימשה בעבר כקתדרלה של העיר וכמקום מושבו הרשמי של הבישוף של פאפוס. נבנתה בסוף המאה ה -4 ולאחר מכן נהרסה במאה ה -7 במהלך הפשיטות הערביות, הבזיליקה המקורית נבנתה מחדש ושונתה מספר פעמים. הכנסייה מימי הביניים של אגיה קיריאקי ממוקמת בקרבת מקום.

הבזיליקה של Panagia Limeniotissa ממוקמת קרוב לנמל פאפוס ומהווה חלק מהפארק הארכיאולוגי של פאפוס. הבזיליקה עם שלושת המעברים מוקדשת ל"גברתנו של הנמל", נבנתה במאה ה -5 וכוללת חלקים מעטים של רצפות פסיפס צבעוניות בדוגמאות גיאומטריות ששרדו לאורך השנים.

כ-15 קילומטרים צפונית-מערבית לפאפוס, שלוש בזיליקות נוספות נחפרו באזור כף דרפנו והן ידועות כבזיליקות של אגיוס גאורגיוס טיס פגיאס. הגדול שבהם נבנה במאה ה -6 , השני כמה שנים מאוחר יותר, והשלישי בתחילת המאה.

העיר העתיקה של מריון

העיר מריון נבנתה מחדש בתחילה  המאה ה-3 לפנה"ס בשם "ארסינואה," לכבוד אחותו ואשתו של התלמים Philadelphos. ממוקמת בין פאפוס החדשה והעתיקה, בעיירה הזו היה מקלט קדוש. האמינו שהמקדש הוקדש למלכה ארסינואה, שעם מותה בשנת 270 לפני הספירה, הוכתרה באלוהות ומעמדה בפאפוס היה  כמו האלה אפרודיטה, המקום הוקדש גם למלכים ומלכות תלמיים אחרים.

הפארק הארכיאולוגי של פאפוס פשוט אסור לפספס
הפארק הארכיאולוגי של פאפוס פשוט אסור לפספס

שאלות נפוצות בנוגע להפארק הארכיאולוגי של פאפוס

אתר המורשת העולמית של פאפוס והנקרופוליס (קברי המלכים) מורכב משתי ערים עתיקות המרוחקות 15 ק"מ זו מזו, ניאה פאפוס ופלאפאפוס. אתר רחב ידיים זה כולל שרידים משמעותיים ביותר מהתקופות ההלניסטית, הרומית, הנוצרית הקדומה והביזנטית, כמו גם מונומנטים מימי הביניים.

חלק מהאתר הארכיאולוגי הגדול יותר של פאפוס ,מכיל את השרידים של פאפוס העתיקה, האזור הוא ביתם של מגוון חורבות יווניות-רומיות, כמו גם כמה בתי פסיפס אחרים שנמצאו בחפירות הנמשכות עד היום.

בית דיוניסוס הוא היהלום שבכתר של הפארק הארכיאולוגי של פאפוס – אוסף משובח של פסיפסים שמורים היטב. הוא האתר הגדול ביותר באתר הנופש של פאפוס , מכיל אוסף מדהים של רצפות פסיפס צבעוניות.

החלק השלישי של אתר ניאה פאפוס, 2 ק"מ צפונית לגרעין הארכיאולוגי, על החוף, הם מה שמכונה קברי המלכים, שבנייתם ​​עולה בקנה אחד עם השלטון התלמי בקפריסין בתקופה ההלניסטית. .

הקברים ממוקמים  בקאטו פאפוס, שדרת קברי המלכים

האתר פתוח מדי יום (שני עד ראשון)

חורף (16 בספטמבר – 15 באפריל): 8:30 – 17:00

קיץ (16 באפריל – 15 בספטמבר): 8:30 – 19:30

עלות כניסה: 2.50 אירו

תוכנית השימוש בשיתוף עם מחלקת העתיקות בקפריסין, משמרת את נאה פאפוס, אחד האתרים העשירים ביותר של מדרכות פסיפס במזרח הים התיכון, עם שרידים משמעותיים התקופות ההלניסטית, הרומית, הנוצרית הקדומה והביזנטית, כמו גם מונומנטים פרנקיים ועות'מאניים. העבודה המשותפת מגנה על Nea Paphos

לחזור למשהו ספציפי?